poniedziałek, 30 września 2013

Zdrowotne właściwości jagód goji

Jagody goji to owoc kolcowoju pospolitego. Naturalnie roślina ta występuje na Dalekim Wschodzie i nazywana jest tybetańskim goji. W ostatnim czasie suszone owoce goji zrobiły się w Polsce bardzo popularne. A to dzięki ich wachlarzowi prozdrowotnych właściwości.


Według dietetyków goji są najzdrowszymi owocami na świecie. Są bogate w mnóstwo składników odżywczych, witamin oraz minerałów. Zawierają aż b, w tym 8 aminokwasów egzogennych, czyli  nieprodukowanych przez organizm, lecz występujących tylko w jedzeniu. Ponadto owoce goji to źródło aż  21 pierwiastków śladowych, takich jak miedź, żelazo, wapno, german, selen, fosfor. Co ciekawe, zawartość żelaza jest aż 3 razy większa niż w szpinaku.

Goji są bogatym też źródłem przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki odpowiadające za starzenie się organizmu.  W goji znajdziemy też karetonoidy, w tym beta karoten. Według badań, goji zawiera go nawet więcej niż marchewka.

Luteina i zeaksantyna, której ludzki organizm nie potrafi sam wyprodukować, dostarczona w jagodach goji pomaga chronić oczy przed atakami wolnych rodników i naprawić uszkodzenia przez nie spowodowane. Prawdopodobnie owoc ten zawiera największą dostępną obecnie naturalną koncentrację zeaksantyny. W medycynie chińskiej od tysięcy lat polecało się jedzenie jagód goji, aby poprawić wzrok.
Jagody goji zawierają polisacharydy, które wzmacniają system odpornościowy. Naukowcy przypisują zdolności lecznicze i spowalniające proces starzenia jagód goji właśnie polisacharydom. 
Co ciekawe, owoce te zawierają też w sobie jedną z najwyższych zawartości antyoksydantów na świecie. Mają ich od 2 do 4 razy więcej niż czarna jagoda.

W Polsce goji są dostępne w dwóch postaciach – kapsułek lub suszonych owoców. Kapsułki należy zażywać 2 razy dziennie, natomiast suszone goji mają podobne zastosowanie do rodzynek – można je jeść bezpośrednio lub dodawać do musli, ciast oraz deserów.

3 komentarze:

  1. Ciekawy blog, zawierający przydatne wpisy :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Potwierdzam słowa poprzednika. Jednak chyba przestał być pisany :/

    OdpowiedzUsuń
  3. muszę koniecznie wypróbować :) samo zdrowie

    OdpowiedzUsuń