piątek, 30 sierpnia 2013

Dlaczego warto jeść jabłka?

Smaczne, tanie, ogólnodostępne  i do tego zdrowe. O czym mowa? Oczywiście o naszych tradycyjnych polskich owocach, czyli jabłkach. Dlaczego są takie zdrowe i jakie korzyści przeniesie nam regularne spożywanie ich?

 Na początku warto zaznaczyć, że jabłka warto jeść ze skórką, bo ta zawiera wapń i krzem dzięki którym włosy oraz paznokcie stają  się mocniejsze i mniej łamliwe.  Poza tym, w skórce jest też 4-5 razy więcej witaminy C niż w pozostałych częściach owocu. Dlatego jabłko zjedzone ze skórką skutecznie podniesie naszą odporność.

Jabłka zawierają pektyny, które korzystnie wpływają na organizm człowieka. Po pierwsze, mają właściwości odtruwające, dlatego osoby palące papierosy powinny jeść jabłka, aby oczyścić organizm z substancji trujących. Podobnie osoby mieszkające w dużych miastach, gdzie powietrze jest zanieczyszczone. 


Wyżej wspomniane pektyny czynią z jabłek skuteczny i tani sposób na odchudzanie, ponieważ pęcznieją w żołądku dając uczucie sytości. Kolejną zaletą spożywania jabłek i zawartych w nich pektyn jest fakt, że zmniejszają one wchłanianie cholesterolu, co zapobiega miażdżycy oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca. Według Senioractu.com zjadanie trzech jabłek dziennie obniża zły cholesterol (LDL) prawie o 10% w ciągu 2 miesięcy i zwiększa prawie 4-krotnie ilość dobrego cholesterolu (HDL).

Jabłka są też naturalnym sposobem na zaparcia i biegunki, ponieważ mają właściwości przeczyszczające i regulujące florę bakteryjną jelita grubego. A do tego chronią przed nowotworami (wątroby i jelita grubego) dzięki przeciwutleniaczom, które ograniczają rozrost komórek rakowych.

Wygląda na to, że jabłka rzeczywiście mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Co ważne, nie ma żadnych ograniczeń co do ich spożywania – podaje się je dzieciom już od najwcześniejszych miesięcy, mogą je też jeść osoby starsze mające problemy z trawieniem. Dlatego jedzmy, jak zalecają naukowcy, przynajmniej 2 jabłka dziennie. Na zdrowie. 

2 komentarze:

  1. Artykuł napisany niezwykle prostym, jasnym językiem. Od kiedy pamiętam lubię jeść jabłka, są zbawienne w diecie jaką od niedawna uskuteczniam. Niejednokrotnie piję również soczki jabłkowe (np. 100% z Gomaru) mieszając je z utartą marchewką nie dodając cukru ze względu na fruktozę w samym jabłku. Na zdrowie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Artykuł napisany niezwykle prostym, jasnym językiem. Od kiedy pamiętam lubię jeść jabłka, są zbawienne w diecie jaką od niedawna uskuteczniam. Niejednokrotnie piję również soczki jabłkowe (np. 100% z Gomaru) mieszając je z utartą marchewką nie dodając cukru ze względu na fruktozę w samym jabłku. Na zdrowie :)

    OdpowiedzUsuń