środa, 31 lipca 2013

O czym powinniśmy pamiętać w czasie upalnych dni?

Co robić, gdy temperatura w cieniu przekracza 30 stopni? Jak chronić siebie i swoich najbliższych przed przegrzaniem? Poniżej przedstawiamy krótką listę przydatnych rad, które pomogą przetrwać nawet największy upał.

W czasie upałów bardziej się pocimy, przez co organizm traci nie tylko wodę, ale też elektrolity i sole mineralne. Dlatego bardzo ważne jest picie 2-3 litrów wody dziennie (gdy pracujemy fizycznie, należy wypić nawet 5 l). Nie wlicza się do tego poranna kawa. Najlepiej jest pić wodę mineralną, która przy okazji pomaga uzupełnić brakujące sole. W czasie upałów unikajmy alkoholu, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne, co sprawia, że jest nam jeszcze cieplej. Niewskazane są też napoje gazowane (np. Coca Cola) i słodkie, ponieważ cukier wzmaga pragnienie.

Mimo, iż w czasie upałów nie zawsze chce nam się jeść, nie powinniśmy o tym zapominać. Unikajmy jednak ciężkostrawnych potraw typu schabowy z kapustą. Bardzo dobrym rozwiązaniem są sałatki, warzywa i owoce.

Unikajmy wychodzenia z domu między 11 a 15, ponieważ właśnie wtedy słońce najbardziej grzeje. Powinny o tym pamiętać szczególnie osoby starsze i cierpiące na nadciśnienie. Małe dzieci również powinny unikać słońca w tych godzinach, dlatego wychodźmy z nimi na spacer albo przed 9 rano, albo dopiero wieczorem, gdy zrobi się chłodniej.

Pamiętajmy o nakryciu głowy. Gdy już musimy wyjść z domu w czasie upału, to zawsze miejmy na głowie czapkę, kapelusz lub chustkę. Dobrze jest też nosić okulary słoneczne, aby chronić oczy i wzrok przed szkodliwym promieniowaniem.

Pół godziny przed wyjściem na słońce smarujmy się kremem z filtrem. Powinny o tym pamiętać w szczególności osoby o jasnej karnacji, ponieważ ich skóra jest najbardziej narażona na niebezpieczne poparzenia słoneczne.

W czasie upałów nośmy cienkie i przewiewne ubrania. Najlepiej, gdy będą one w jasnych kolorach. Unikajmy sztucznych materiałów, np. lycry ponieważ będziemy się w nich bardziej pocić.

Warto raz na jakiś czas zmoczyć stopy w chłodnej wodzie. Przyniesie to ulgę całemu organizmowi, ponieważ nasze stopy są bardzo ukrwione i przepływająca przez nie krew będzie chłodzić cały organizm.

I na koniec coś dla pań – w upalne dni zamieńmy szpilki na płaskie sandały lub klapki, ponieważ w czasie gorących dni nasze stopy puchną, co może prowadzić do otarć i pęcherzy.

Pamiętajmy też, że zwierzęta również źle znoszą upały, dlatego zawsze powinniśmy zapewnić im dostateczną ilość wody i pod żadnych pozorem nie zostawiajmy ich w nagrzanym samochodzie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz