środa, 29 lutego 2012

Uśmiechnij się! Czyli o tym co jeść, aby nasze zęby były zdrowe i silne.

Piękny, szeroki uśmiech pokazujący zdrowe zęby jest niewątpliwie dużym atutem urody. Ludzie często uśmiechający się są bardziej pozytywnie odbierani przez otoczenie, łatwiej nawiązują kontakty oraz szybciej zyskują sympatię i zaufanie rozmówcy. Mimo, że współczesna stomatologia potrafi zdziałać cuda, lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Tym bardziej, że, jak powszechnie wiadomo, wizyty u dentysty nie należą do najprzyjemniejszych i większość z nas unika ich jak ognia. Aby nasze zęby były zdrowe, należy zwrócić uwagę na to co jemy i dostarczać zębom dokładnie tego, czego potrzebują. Będą wtedy silne i zdrowe, a dentysta będzie się trzymał od nich z daleka.


Wapń na mocne szkliwo
Liście szpinaku
Aby nasze zęby były naprawdę mocne, konieczne trzeba dostarczyć im wapnia, który jest głównym budulcem zębiny, czyli tkanki, która znajduje się pod szkliwem. Cennym źródłem wapnia są chude mleko, chudy jogurt, szpinak, produkty zbożowe, rabarbar, łosoś, sardynki, buraki, woda mineralna bogata w wapno. Ważnym źródłem wapnia są także rośliny strączkowe (fasola, soja) oraz zielone warzywa (kapusta, brokuły).
Aby wapń był lepiej przyswajany przez organizm, należy dostarczać mu witaminy D, która słynie z tego, że reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową i sprawia, że wapń jest lepiej wchłaniany. Witaminę D znajdziemy w tłustych rybach morskich (które są też cennym źródłem wapnia i fosforu), żółtku jaja, kakao i kukurydzy.

Antybakteryjne właściwości witaminy A 


Witamina A pomaga utrzymać dziąsła w dobrym stanie, walczy z bakteriami oraz zapobiega próchnicy. To wszystko dzięki betakarotenowi stymulującemu wydzielanie śliny, która nawilża dziąsła, dzięki czemu nie pękają i są odporne na działanie bakterii. Ślina oczyszcza też przestrzenie międzyzębowe i pozostawia na powierzchni szkliwa ochronną warstwę glikoproteinową. Witaminę A znajdziemy przede wszystkim w marchwi, a także w brzoskwiniach, morelach, wiśniach, śliwkach i szpinaku.


Witamina C na wrażliwe dziąsła
Witamina C, poza tym, że bardzo skutecznie podnosi naszą odporność, wzmacnia też drobne naczynia krwionośne, również te w dziąsłach, uszczelnia je, uelastycznia, wzmacnia ścianki oraz zmniejsza krwawienie. Witamina C przeciwdziała również odsłanianiu się szyjek zębów, a znajdziemy ją w kapuście, kiwi, cytrusach, pomidorach czy selerze.

Dbajmy o nasze zęby, aby były zdrowe i służyły nam przez długie lata. I uśmiechajmy się codziennie – życie dostarcza przecież tylu powodów do radości!

1 komentarz:

  1. Świetny post, dzięki :) Kiwi mogłabym jeść kilogramami, więc to żaden problem! Na problemy z zębami również nie narzekam, są mocne i zdrowe. Obawiam się jednak, że mojej córce przydałby się dobry stomatolog dziecięcy wrocław - moglibyście kogoś polecić?

    OdpowiedzUsuń