wtorek, 31 stycznia 2012

Apteka w kuchni

Polska zima
Za oknami zima w pełni – jest śnieg, jest i mróz. W taką pogodę wielu z nas unika wychodzenia na zewnątrz, zaszywając się w zamian w ciepłym domowym zaciszu. Wynika to nie tyle z tego, że nie lubimy zimy, ale częściowo są to efekty monotonnej zimowej diety, która osłabia nasz organizm i rozleniwia nas. Zamiast biec od razu do apteki po cudowne suplementy diety czy lekarstwa, które mają przywrócić nam chęci do życia, zajrzymy lepiej do kuchni, bo można tam znaleźć „leki” na wiele dolegliwości.

Cebula, na przykład, zapobiega powstawaniu skrzepów w naczyniach krwionośnych czyli likwiduje skutki zbyt tłustej diety, obniża także poziom cholesterolu we krwi. Zawiera cynk, który wpływa również na wygląd skóry.

Chrzan przyspiesza procesy trawienne, ma działanie moczopędne, bakteriobójcze i grzybobójcze. Okład z miazgi uśmierza ból.

Cynamon działa bakteriobójczo.

Pestki dyni zawierają sporo błonnika, pomagają walczyć z trądzikiem, wypadaniem włosów, przerostem prostaty, pasożytami przewodu pokarmowego.

Zmiażdżone surowe liście kapusty, ułożone na piersiach łagodzą bóle związane z początkami karmienia piersią. Takie okłady pomagają również przy odmrożeniach, zwichnięciach, zapaleniach żył, nerwobólach reumatycznych.

Liście mięty
Mięta ma wszechstronne działanie lecznicze: usprawni pracę jelit, uspokaja, łagodzi ból, zabija bakterie, działa przeciwzapalnie.

Miód
Miód stosuje się na wszelkie dolegliwości, na przykład podawany z gorącym mlekiem, pomaga zwalczyć przeziębienie. Pity z letnią wodą rano, reguluje pracę żołądka i procesy trawienne. W zestawieniu z octem winnym i gorącą wodą łagodzi ból gardła. Ma również zbawienny wpływ na serce, ponieważ obniża ciśnienie. Działa bakteriobójczo i detoksykująco.

Orzechy mają dużo białka oaz nienasyconych kwasów tłuszczowych, co ułatwia przyswajanie witamin. Zawarty w nich fosfor usprawnia pracę mózgu.

Sok z pokrzywy wymieszany z miodem jest znanym lekiem na osłabienie i anemię. Jeśli liście majowej pokrzywy zalejemy wódką i odstawimy na dwa tygodnie, a następnie zlejemy nalewkę i będziemy pić po łyżce wieczorem i rano, to oczyścimy organizm i bardzo go wzmocnimy. Warto też dodać młodą pokrzywę do barszczu, ponieważ zawiera dużo żelaza i witaminy A i C.

Na podstawie: Elżbieta Adamska „Kuchnia polska i światowa”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz