czwartek, 29 marca 2012

Do biegu….gotowi…START! Co daje nam bieganie?

„Wiosna, wiosna, wiosna, ach to Ty!” - tak śpiewał Marek Grechuta w swoim hicie z 1987 roku. Rzeczywiście, wiosna jest jedną z najbardziej wyczekiwanych pór roku. Coraz dłuższe i cieplejsze dni oraz wiosenne słońce sprawiają, że większość ludzi, mimo, iż nie zapada w zimowy sen, zaczyna budzić się do życia. Mamy więcej chęci do życia oraz większe zasoby energii, a dobra pogoda zaczyna sprzyjać uprawianiu sportu, aby podreperować zaniedbaną podczas zimy kondycję. 

Dlaczego warto biegać?
Ciekawym sposobem na cieszenie się wiosną oraz na jednoczesne spalenie zimowego tłuszczyku jest bieganie, ponieważ w ciągu godzinnej przebieżki można spalić nawet do 400kcal! Poza tym, bieganie pomaga budować masę kostną, co zapobiega osteoporozie. Sprawność fizyczna chroni nas przed różnymi dolegliwościami, poprawia krążenie, dotlenia, wzmacnia mięśnie i ścięgna. Według badań, regularne ćwiczenia zapobiegają nawet poważnym chorobom oraz opóźniają proces starzenia.

Jak biegać?
Zanim wybierzemy się na wiosenną przebieżkę, należy zapoznać się z zasadami prawidłowego biegania. Nie tylko po co, aby uniknąć kontuzji, ale również, żeby trening nie był dla nas męczarnią, ale sposobem na odpoczynek i relaks. Poniżej kilka podstawowych zasad prawidłowego biegania.

Głowa
Aby biec w odpowiedniej pozycji, należy patrzeć przed siebie (nie pod nogi, ani nie w niebo). Dzięki temu nasze ciało będzie miało odpowiednią pozycję. W trakcie biegania nie kiwajmy głową na boki, bo przez to szybciej i bardziej zmęczymy się.

Ramiona i dłonie
Mimo, że kluczową rolę w bieganiu pełnią nogi, ruchy ramionami również są bardzo ważne. Należy poruszać nimi wzdłuż ciała, nie w poprzek. Ręce powinny być zgięte w łokciach pod kątem prostym, dłonie lekko zaciśnięte w pięści. Kiedy zaczynamy odczuwać zmęczenie - czy to w dłoniach, czy ramionach - opuśćmy je na kilka sekund i lekko nimi wstrząśnijmy. Dzięki temu napięcie zmaleje i łatwiej będzie biec dalej.

Tułów
Jeśli nie pochylamy głowy, patrzymy przed siebie, a barki i ramiona są rozluźnione, przyjmujemy naturalną wyprostowaną pozycję, przy której płuca mają optymalne warunki pracy i jesteśmy w stanie biec najbardziej efektywnym krokiem.

Nogi i stopy
W prawidłowym bieganiu kolano powinno być uniesione tylko nieznacznie do góry, aby szybko przenieść nogę do przodu i zrobić niewielki krok. To zapewnia płynność ruchu, a tym samym najmniejsze zużycie energii, którą trzeba oszczędzać. Przy właściwej długości kroku stopa powinna lądować dokładnie pod nami. Kiedy stopa ląduje przed nami, to znak, że robimy za długie kroki. Aby bieg był efektywny, trzeba mocno odbić się od ziemi, lądowanie natomiast powinno być lekkie, bo prawidłowe bieganie to ciche bieganie. Najlepiej jest lądować nie na pięcie, ale między piętą a śródstopiem, następnie szybko przetoczyć stopę na palce oraz jak najmocniej i jak najszybciej oderwać ją od podłoża.

Jakie trasy?
Nie biegajmy po betonie, bo obciąża to stawy kolanowe oaz kręgosłup. Wybierajmy drogi asfaltowe lub drogi polne czy leśne. Biegając w trenie przykładajmy uwagę do tego, jak stawiamy stopy, ponieważ na nierównym terenie łatwo jest skręcić koskę. Dobierajmy trasy do naszych możliwości i kondycji, na początek nie należy przemęczać się, bo szybko minie nam zapał. Trasy warto jest zmieniać, aby urozmaicić sobie widoki i nie popaść w monotonię. Przed biegiem rozgrzejmy się, a tuż po nim zafundujmy organizmowi stretching, czyli rozciąganie. Pozwoli to uniknąć tak zwanych „zakwasów”.

Chrońmy stawy

Podczas biegania stawy kolanowe narażone są na różnego rodzaju kontuzje, ale można zminimalizować ryzyko stosując magnetyczne stabilizatory. Natomiast osoby, które już mają problemy z kolanami, wcale nie muszą zupełnie rezygnować z biegania. Należy tylko pamiętać, aby nie przeciążać zbytnio stawów kolanowych oraz przy każdym bieganiu konieczne zakładać stabilizator.

Wszystkim klientom sklepu internetowego brat.pl życzymy satysfakcji z biegania, osiągania celów oraz pobijania rekordów.

2 komentarze:

  1. Świetny blog, przejrzysty i fajnie prowadzony. Będę tu na pewno zaglądać, sama chcę załozyć bloga o zdrowym trybie życia, odżywianiu itd. Może będzie nas więcej, tych świadomych :) Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  2. fajny blog, przede wszytki propagujący zdrowy styl życia, więc ludzi powinno się edukować w tym temacie :) ja również polecam bloga zdrowym i aktywnym trybie życia seniorów - jest to coraz modniejsze w śród tej grupy wiekowej, niektórzy mają nawet więcej wigoru niż młodzi

    OdpowiedzUsuń