czwartek, 22 grudnia 2011

Jak zdrowo spędzić święta?

Przed nami magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia pełen radości i spotkań rodzinnych przy suto zastawionym stole. Jak uniknąć świątecznego objadania się i jak zdrowo spędzić ten cenny czas?
Poniżej przedstawiamy kilka cennych rad:

1. Pijmy dużo wody – nawet szklanka wody przed posiłkiem może zdziałać cuda! Dzięki niej nasz żołądek ma wrażenie sytości i w konsekwencji mniej zjadamy w czasie posiłku.
2. Nie idźmy na kolacją wigilijną głodni. Często przed obfitą kolacją nic nie jemy, aby zrobić sobie miejsce w żołądku. W rezultacie, gdy siadamy do stołu głodni jak wilki, zjadamy dużo za dużo. Warto zatem zjeść coś konkretnego tuż przed kolacją, aby później zjeść zmniej.
3. Posiłek zacznijmy od niskokalorycznych przystawek i sałatek. Dzięki temu zjemy później mniej tłustych potraw.
4. Przed z rybą smażoną w głębokim tłuszczu! Zamiast niej proponujemy zdrową, gotowaną rybę, która dodatkowo jest cennym źródłem białka.
5. Jogurt naturalny do sałatki zamiast śmietany i majonezu – tej zasady powinniśmy przestrzegać właściwie przez cały rok, a nie tylko w święta.
6. Ciasto ciastu nierówne, dlatego wybierajmy te, które są najmniej kaloryczne czyli te bez tłustych mas i kremów.
7. Jedzmy powoli i delektujmy się smakiem. Odkładajmy sztućce po każdym kęsie i przepijajmy posiłek wodą. To wszystko sprawi, że zjemy mniej.
8. Unikajmy ciągłego siedzenia przy zastawionym stole. Zamiast tego zaprzyjaźnijmy się np. z dziećmi, które nieustannie są w ruchu. Bawiąc się z nimi dodatkowo uda nam się spalić kilka kalorii. Możemy też namówić całą rodzinę na długi, świąteczny spacer lub sanki – nie dość, że dostarczy nam to wielu pozytywnych wrażeń, to jeszcze unikniemy przejadania się.
9. Jeśli już jesteśmy zmuszeni do siedzenia przy zastawionym stole i ciągle kuszą nas znajdujące się na nim różnorakie przysmaki, umyjmy zęby lub possijmy miętówkę – zmniejszy to apetyt.
10. I na koniec – nie podjadamy. Ani przed ani po posiłkach. To podstawowa zasada zdrowego odżywiania.


Zespół BRAT.pl życzy wszystkim klientom spokojnych, radosnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz dużo zdrowia w nadchodzącym 2012 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz