poniedziałek, 24 października 2011

Postanowienie jesienne nr 1 – dbamy o włosy.Przeciętny człowiek ma na głowie od 100 do 150 tysięcy włosów. Na 1 cm² przypada od 150-500 włosów ciemnych i od 180-750 włosów jasnych (włosów jasnych jest więcej, ponieważ są cieńsze od włosów ciemnych). W ciągu doby człowiek traci ok. 50-100 włosów i jest to całkiem normalne. Problem zaczyna się, gdy włosy nadmiernie wypadają, stają się suche, łamliwe i rozdwajające się. Szczególnie w czasie jesieni nasze organizmy są lekko osłabione i włosy tak samo, dlatego też mogą nadmiernie wypadać lub stracić blask. Jednak nie martwmy się – gdy odpowiednio zatroszczymy się o nie, nie tylko przestaną wypadać, ale staną się mocne i lśniące.

Pielęgnację włosów zacznijmy od odpowiedniej diety, ponieważ włosy odzwierciedlają zdrowie naszego całego organizmu. Powinniśmy stosować urozmaiconą dietę, pamiętać owocach i warzywach (szczególnie zimą). Pamiętajmy o dostarczaniu wszystkich potrzebnych pierwiastków i mikroelementów. 

Morszczyn - źródło jodu
hamującego wypadanie włosów
Jeśli mamy na uwadze dbanie o włosy, powinniśmy dostarczać organizmowi skrzypu, pokrzywy, bambusa, lucerny i morszczynu – mają niesamowicie dobry wpływ na włosy i wzmacniają je. Skrzyp jest bogaty w krzem czyli pierwiastek zdrowia (więcej o krzemie  w artykule „Bez krzemu ani rusz!"). Pokrzywa działa przeciwłupieżowo, przeciwłojotokowo, polepsza odżywianie cebulek włosowych oraz wzrost włosów. Bambus to kolejne cenne źródło krzemu, który buduje m. in. strukturę włosów i paznokci, a także wierzchnich warstw skóry. Lucerna jest bogatym źródłem chlorofilu, mikroelementów (potas, żelazo, wapń i fosfor), a także różnych białek i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: beta karoten (wit. A) oraz B D E K. Morszczyn to glon naturalnie bogaty w łatwo przyswajający się jod. Wiele osób, szczególnie tych mieszkających z dala od morza, miewa niedobory tego pierwiastka charakteryzujące się zwiększonym wypadaniem włosów. Uzupełnienie diety w morszczyn (a więc w naturalny jod) hamuje ten proces. BRAT.pl poleca Pilonyx - preparat wzmacniający włosy, skórę i paznokcie, który jest bogaty we wszystkie wyżej wymienione składniki.

Jak często i w jaki sposób myć włosy? Jeśli istnieje tak potrzeba to można myć włosy nawet i codziennie, ale ważne jest, aby używać delikatnych szamponów przeznaczonych do częstego stosowania. Jeśli włosy nadmiernie przetłuszczają się, zastosuj ziołową płukankę z kory wierzby i liści dębu. Naparem spłukuj włosy po każdym ich umyciu. Uwaga! Włosy należy dokładnie spłukać obfitym strumieniem wody. Płucz je tak długo aż poczujesz, że są śliskie i nie ma na nich śladu szamponu. Na końcu dobrze jest polać włosy przez chwilę letnim strumieniem wody, stają się wtedy bardziej lśniące. Po myciu wycierajmy włosy w bawełniany ręcznik i bardzo delikatnie rozczesujmy się, ponieważ mokre włosy mają otwartą łuskę i są nieodporne na ostre rozczesywanie szczotką lub grzebieniem. Nie trzymajmy zbyt długo ręcznika na głowie (tzn. turban), ponieważ działa to jak sauna – skóra zaczyna pocić się, a gruczoły łojowe pobudzają się. 

I na koniec domowy przepis na domową maseczkę wzmacniającą na włosy:
- 2 żółtka
- 5 łyżek nafty kosmetycznej
- 5 kropli olejku rycynowego
- po 5 kropli witaminy A i E w płynie
- 5 łyżek wody

Wszystko dokładnie mieszamy. Można lekko ubić żółtka, aby nie były zbyt rzadkie. Maseczkę nakładamy na włosy i trzymamy ok. ½ godziny. Dokładnie spłukujemy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz