piątek, 7 października 2011

Bez krzemu ani rusz! Czyli o dobroczynnym wpływie krzemu na nasze zdrowie.


 Pierwiastek życia
     Krzem (Si) w układzie okresowym pierwiartków 
„Żaden organizm nie może istnieć bez krzemu” – te słowa Włodzimierza Wiernadskiego okazują się być w 100% prawdziwe. To właśnie krzem (Si) jest odpowiedzialny za obieg energii i informacji w Kosmosie i na Ziemi. Krzem jest też obecny w glebie i to dzięki niemu staje się ona płodna. Dlaczego? Bez krzemu gleba nie jest w stanie akumulować energii Słońca i przekazywać jej roślinom. I najważniejsze, krzem jest pierwiastkiem bardzo ważnym dla prawidłowego działania naszych ludzkich organizmów - zapewnia elastyczność ścianek naczyń krwionośnych i odpowiada za komunikację z mózgiem dotyczącą rozszerzania i zwężania naczyń. Gdy ilość krzemu w organizmie jest zbyt niska, praca połączeń jest zakłócona.

Pierwiastek młodości
Krzem można nazwać pierwiastkiem młodości, ponieważ utrzymuje on prawidłową elastyczność naskórka i włókien kolagenowych oraz elastynowych w skórze. Krzem przedłuża także jędrność skóry oraz jest niezbędny w procesie regeneracji skóry i naskórka. Zioła ze szczególnie dużą zawartością krzemu stosuje się przy nadmiernym wypadaniu włosów i łamliwych paznokciach.

Krzem a metabolizm
Według wielu uczonych krzem wpływa regulująco na przemianę materii oraz uczestniczy w metabolizmie wapnia, chloru, fluoru, sodu, siarki, aluminium, cynku i wielu, wielu innych pierwiastków. Około 70 pierwiastków nie jest przyswajanych, jeśli w organizmie brakuje krzemu.

Czym grozi niedobór?
Współcześni ludzie bardzo mało wiedzą o znaczeniu krzemu dla zdrowia i nie dbają o to, aby uzupełniać jego niedobory. A co za tym idzie? Niedobór krzemu jest przyczyną wielu chorób z chorobami naczyń krwionośnych na czele. Jedną z nich jest arterioskleroza - przewlekła choroba polegająca na zmianach zwyrodnieniowo-wytwórczych w tętnicach, głównie w aorcie, tętnicach wieńcowych i mózgowych. Arterioskleroza czyli inaczej miażdżyca tętnic jest najczęstszą przyczyną stwardnienia tętnic oraz wylewów i zawałów.

Dzienne zapotrzebowanie
Dzienne zapotrzebowanie na krzem wynosi około 200 mg. Kobiety w ciąży oraz matki karmiące potrzebują go trochę więcej, a zapotrzebowanie na krzem u dzieci jest kilkakrotnie wyższe niż u dorosłych. 


Poziwenik
Jak uzupełnić niedobór?
Współczesne technologie przetwarzania roślin i warzyw pozbawiają je krzemu, dlatego należy zadbać o uzupełnienie jego niedoborów. Jak to zrobić? Związki krzemu występują w największych ilościach w skrzypach, poziewniku, rdeście ptasim, pokrzywie, podbiale, perzu. Aby utrzymać odpowiednią ilość krzemu w organizmie warto też włączyć do diety produkty zbożowe (np. nieprzetworzone otręby i płatki lub chleb z ziarnami zbóż), daktyle, banany czy owoce morza. Innym źródłem przyswajalnych związków krzemu jest mleko oraz produkty mleczne. Krzem dostępny jest też w postaci żelu, płynu lub kapsułek. 


Woda krzemowa
Woda krzemowa to woda bogata w krzem. Można ją uzyskać domowym sposobem poprzez namaczanie naturalnego materiału (kawałka czarnego krzemienia) w wodzie. Namaczanie powinno trwać 2-3 dni w temperaturze pokojowej, najlepiej w emaliowanych naczyniach pod przykryciem. Najniższej warstwy wody (3-4cm) nie wykorzystuje się, a po zlaniu wody krzemień oraz naczynie należy przemyć pod bieżącą wodą. Jako, że czarny krzemień jest w praktyce materiałem nierozpuszczalnym, może służyć nam przez całe lata.

1 komentarz:

  1. Radom Lokalne -
    Darmowe ogłoszenia Radom dla miasta Radom i powiatu Radomskiego. Na stronie możecie Państwo dodać za darmo swoje ogłoszenie. Codziennie ogłoszenia, oferty ze wszelkich kategorii od ofert pracy, sprzedaży mieszkań czy nieruchomości poprzez wynajem, sprzedaż, aż po zawiadomienia społeczne. Jesteśmy prężnie rozwijającym się Serwisem ofiarującym wiele promocji dla użytkowników i firm z Radomia. Zapraszamy także na forum serwisu Radom Lokalne w celu podjęcia dysputy na temat pracodawców, ofert pracy z Radomia, dochodów, konceptu na osobisty biznes, subwencji unijnych i wiele więcej. Dołącz do Radom Lokalne - Ogłoszenia drobne Radom już dzisiaj !

    OdpowiedzUsuń