wtorek, 30 kwietnia 2013

Po czym poznać naturalny i zdrowy chleb?

Statystyczny Polak zjada dziennie 166 g pieczywa, co daje ilość 60 kg w ciągu roku. W Polsce produkuje się ogółem 4 mln ton pieczywa rocznie – podaje portal dlahandlu.pl. Półki sklepowe aż uginają się pod ciężarem wielu rodzajów chleba – jasny, ciemny, wieloziarnisty, na drożdżach, na zakwasie, żytni, pszenny, itp. Niestety, według statystyk aż 80% pieczywa dostępnego w sklepach to oszukaniec tego prawdziwego, tradycyjnego i zdrowego chleba. Po czym zatem poznać dobry chleb bez szkodliwej chemii czyli spulchniaczy, odpleśniaczy i konserwantów?


Waga

Im cięższy bochenek chleba, tym zdrowszy. Lekkie i białe pieczywo pszenne produkowane jest z mąki oczyszczonej, która zawiera niewiele składników odżywczych. O wiele zdrowszy jest chleb pełnoziarnisty czyli wypiekany z mąki z pełnego ziarna zawierającej dużo błonnika. Im wyższy numer mąki tym mąka bardziej zdrowa, bo bogatsza w błonnik, witaminy i minerały – najwyższy numer to 3000 (=3% składników mineralnych), 2000 (2% składników mineralnych). Mąka pszenna ma numer 480 i najmniej minerałów.


Nie należy mylić chleba pełnoziarnistego z chlebem wieloziarnistym. Ten pierwszy to chleb z mąki nieoczyszczonej czyli z pełnego ziarna, natomiast chleb wieloziarnisty to chleb z dodatkiem ziaren takich jak np. słonecznik, płatki owsiane, sezam, siemię lniane czy mak.

Kolor

Im chleb jaśniejszy tym gorzej, bo oznacza to, że mąka jest bardziej oczyszczona. Najzdrowszy jest ciemny chleb żytni produkowany z mąki z pełnego przemiału. Musimy uważać tylko, żeby nie dać się oszukać, bo producenci nierzadko dodają do pieczywa karmel, który przyciemnia chleb z mąki oczyszczonej. Dobry, ciemny chleb powinien mieć kolor szaro-brązowy. Czekoladowo-ruda barwa może świadczyć o dodatku karmelu.

Skórka

Naturalny, dobrze wypieczony chleb ma chrupką skórkę, może być ona popękana. Powinien też być sprężysty – po naciśnięciu i zgnieceniu szybko wraca do swojego pierwotnego kształtu. Dobry chleb nie powinien kruszyć się przy krojeniu. Jeśli tak się dzieje, oznacza to, że jakość bochenka pozostawia wiele do życzenia.

Jak przechowywać

Najlepiej trzymać pieczywo w temperaturze pokojowej, ponieważ w lodówce niestety wysusza się i szybko blednie. Dobrym sposobem jest trzymanie chleba w torebkach papierowych lub zawiniętego ściereczce w szafce kuchennej. Nie można przechowywać chleba w folii, bo nie oddycha wtedy, zaczyna „pocić się” i bardzo szybko pleśnieje, a pleśń jest rakotwórcza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz