Drogocenne właściwości oleju arganowego nie bez powodu zwanego płynnym złotem Maroka są znane już od średniowiecza. W dzisiejszych czasach olej ten jest składnikiem kosmetyków z górnej półki oraz ma zastosowanie w kuchni. Chociaż w Polsce można go kupić od stosunkowo niedawna, może poszczycić się niemałą popularnością, która rośnie z miesiąca na miesiąc.
Drzewo arganowe


Jak otrzymywany jest olej?
Olej arganowy jest pozyskiwany z nasion drzewa arganowego, które są ukryte w jego owocach. Owoce te są koloru zielonego, bardziej okrągłe i trochę większe niż oliwki. W środku znajduje się mięsisty miąższ i orzech. Wewnątrz orzecha znajduje się kilka ziarenek, zwykle 2 do 3. Po zebraniu owoców następuje prażenie i mielenie ziaren w małych prasach. W wyniku tego powstaje oleista pasta, z której ręcznie wyciskany jest olej arganowy. Na koniec poddawany jest on wielokrotnej filtracji. W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje oleju arganowego – spożywczy oraz kosmetyczny. Ten pierwszy ma zapach orzeszków ziemnych, drugi natomiast ma lekko kwaskowaty zapach oraz jest jaśniejszy niż olej spożywczy, ponieważ nie jest prażony.
Właściwości i zastosowanie
Olej kosmetyczny jest bardzo skuteczny w walce ze zmarszczkami, bo pomaga je zredukować przez odbudowę warstwy hydrolipidowej. Ma właściwości silnie nawilżające, dogłębnie nawilża, ujędrnia i napina skórę, redukuje cellulit i rozstępy. A ponadto chroni przed działaniem szkodliwych dla cery czynników zewnętrznych takich jak słońce, wiatr czy zimno. Wzmacnia też włosy i paznokcie.