„ Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi” – tak mówi stare chińskie przysłowie, które powinno służyć za motto osobom dbającym o swoje zdrowie. Dietetycy są zgodni co do tego, że to właśnie śniadanie powinno być najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Dlaczego? Jeśli zdrowo się odżywiamy, ostatni posiłek w ciągu dnia czyli kolację jemy na około 2-3 godziny przed pójściem spać. Dodając do tego ok. 8 godzin snu, które są potrzebne naszemu organizmowi na zregenerowanie sił, wychodzi nam ok. 10-11 godzin bez jedzenia. Jeśli wyjdziemy z domu bez śniadania, pozbawiamy nasz organizm źródła energii. W efekcie jesteśmy osłabieni, zmęczeni oraz mamy problemy z koncentracją.
Dlaczego warto jeść śniadanie?
Wyniki badań są szokujące – prawie połowa Polaków nie jada śniadań. Tłumaczą się zazwyczaj brakiem czasu lub brakiem apetytu, który najprawdopodobniej spowodowany jest wieczornym objadaniem się po całodniowej „głodówce”. Gdy przez cały dzień nie jemy zbyt wiele, nasz organizm w końcu zaczyna buntować się i domaga się jedzenia wieczorem. Dlatego jemy obfitą kolację, idziemy spać z pełnym żołądkiem i w nocy nasz organizm, zamiast regenerować siły, trawi to, co zjedliśmy przed spaniem. Dlatego też rano budzimy się nie tylko niewyspani, ale nie mamy też ochoty na jedzenie. W efekcie kolejny raz odpuszczamy sobie śniadanie, objadamy się wieczorem i tak koło się zamyka. Taki sposób odżywiania się bardzo często prowadzi do otyłości i wielu problemów zdrowotnych związanych z nadmierną wagą. Dlatego też warto wstać trochę wcześniej, aby mieć wystarczająco dużo czasu na zjedzenia śniadania, które pobudza jelita do pracy zapobiegając tym samym zaparciom. Dobrze skomponowane śniadanie da nam energię na cały dzień, poprawi koncentrację i humor. Poza tym, pozwoli nam kontrolować apetyt i zapobiegnie niekontrolowanym atakom głodu w ciągu dnia.
Co jeść na śniadanie?
Śniadanie powinno stanowić aż ok. 1/3 kalorii zjadanych w ciągu dnia. Powinno też być urozmaicone i zawierać węglowodany np. płatki zbożowe – źródło cennego błonnika , który obniża cholesterol i wspomaga regularne wypróżnianie. Powinniśmy wybierać tzw. węglowodany złożone, które dłużej trawią się dając uczucie sytości na dłużej. Dobrze skomponowane śniadanie to przede wszystkim odpowiednia porcja białka czyli nabiał (mleko, jogurt, twaróg, maślanka), jajka czy wędlina. Nie wolno nam też zapominać o odpowiedniej ilości tłuszczy, np. cienkiej warstwie naturalnego masła na kromce pełnoziarnistego chleba. I na koniec, pamiętajmy o witaminach i składnikach mineralnych, których całą masę znajdziemy w warzywach i owocach. Wystarczy położyć plasterek pomidora na kanapkę, dodać trochę suszonych owoców do płatków zbożowych czy wypić szklankę świeżo wyciśniętego soku owocowego. Smacznego!
Podpisuję się obiema rękami, Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńhttp://alittlething100.blogspot.com/
Witam, zaczyna się ciekawie;) Prowadzę podobnego(zaczynam) Zapraszam do siebie i obserwowania
OdpowiedzUsuńja obserwuję:)