czwartek, 31 stycznia 2013

Jak dbać o zęby czyli wszystko o prawidłowej higienie jamy ustnej.

Na początek ciekawostka – początki higieny jamy ustnej sięgają aż 5.000 lat p.n.e., kiedy to Hindusi używali rozwidlonych gałązek do czyszczenia zębów i specjalnych skrobaczek, którymi również czyścili zęby. Obecnie mamy do wyboru całą masę szczoteczek do zębów – twarde, miękkie, elektryczne, itp. Poza tym na rynku dostępne są też nici dentystyczne, płyny do płukania jamy ustnej oraz wiele innych akcesoriów wspomagających prawidłową higienę jamy ustnej.

Niestety, wyniki najnowszych badań są szokujące – aż 80% Polaków cierpi na próchnicę. Z pewnością tak wysoki odsetek ma swoje źródło w nieprawidłowej higienie jamy ustnej. Według statystyk co czwarty Polak myje zęby raz na dobę, podczas gdy powinien to robić przynajmniej dwa razy. W naszych buziach żyje aż ok. 300 gatunków bakterii. Dobra wiadomość jest taka, że nie wszystkie z nich są szkodliwe. Zdarzają się jednak takie, które mają bardzo zły wpływ na nasze zęby i dziąsła Co więc robić, aby uniknąć próchnicy i aby nasze dziąsła były zdrowe? Jak na co dzień dbać o higienę jamy ustnej?

Po pierwsze, ważne jest mycie zębów przynajmniej dwa razy na dobę. To właśnie zalegające resztki jedzenia i bakterie trawienne wywołują próchnicę. Dlatego zęby najlepiej przez 3 minuty myć po każdym posiłku. Warto też używać do tego pasty z fluorem. Czyszcząc zęby należy opierać szczoteczkę pod kątek 45 stopni do dziąseł i kolejno myć zęby od wewnątrz, od zewnątrz oraz powierzchnie żujące. Nie zapominajmy o wyczyszczeniu języka, aby usunąć z niego bakterie.

Przestrzenie międzyzębowe dobrze jest doczyścić nitką dentystyczną, a następnie wypłukać usta płynem do płukania jamy ustnej. Jeśli nie mamy możliwości wyszczotkowania zębów po posiłku, przynajmniej wypłuczmy buzię, a następnie przez ok. 15 minut żujmy bezcukrową gumę do żucia.

Przynajmniej raz na pół roku należy zgłaszać się do dentysty na wizytę kontrolną i natychmiast leczyć powstałe ubytki.

Na kondycję naszego uzębienia ma też wpływ co jemy, dlatego warto zadbać o prawidłową dietę. Dla zębów dobra jest dieta bogata w wapń, który znajdziemy w nabiale, roślinach strączkowych, rybach. Dobrze też stosować tran w kapsułkach, który pomaga w wchłanianiu się wapnia.