poniedziałek, 14 listopada 2011

Żegnamy zbędne kilogramy!

Dlaczego warto być szczupłym?
Osoby z nadawą i otyłością często czują się zmęczone i pozbawione energii. Ma to związek nie tylko z tuszą, ale również z monotonną dietą. Poza tym, osoby z nadwagą zazwyczaj mają niską samoocenę, co negatywnie wpływa nie tylko na ich życie zawodowe i prywatne. W skrajnych przypadkach bardzo niska samoocena może doprowadzić nawet do depresji. Choroby układu ruchu, nadciśnienie tętnicze, zawał serca, wylew, zatorowość, zwyrodnienia kręgosłupa, choroby nerek, miażdżyca, kamica żółciowa, większe tendencje do nowotworów – to tylko niektóre z konsekwencji zdrowotnych nadwagi. Warto zatem powalczyć o szczupłą sylwetkę, ponieważ poprawia ona nie tylko nasze samopoczucie, ale pozwala też zwiększyć siłę i masę mięśni, zwiększa też wytrzymałość stawów oraz zmniejsza ryzyko osteoporozy, raka jelita grubego i cukrzycy.

W wodzie siła!
"Ponieważ ciało człowieka składa się głównie z płynów, woda jest najbardziej życiodajną substancją, jest źródłem życia " – tak o wodzie można przeczytać w księgach medycznych. Niestety, współcześni ludzi zbyt często zapominają o tym i piją zbyt mało. Według specjalistów dziennie powinniśmy pić 1,5-2 litrów wody. Picie wody pozwala ograniczyć łaknienie i podtrzymuje uczucie sytości, co pomaga powstrzymać się przed podjadaniem. Osoby otyłe powinny pić wodę na 10 min przed posiłkiem, ponieważ żołądek już wtedy zaczyna wysyłać sygnały do mózgu, że jest pełny, co z kolei sprawia, że mniej zjemy podczas posiłku.

Koniec z wieczornym podjadaniem
„Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi” – tak głosi znane staropolskie powiedzenie. Na szczęście, aby zachować szczupłą sylwetkę nie trzeba zupełnie rezygnować z kolacji, ale bezwzględnie należy przestrzegać jednej zasady: ostatni posiłek jemy nie później niż 2-3 godziny przed snem. Ważne jest, aby pokarm opuścił nasz żołądek zanim położymy się spać. Unikajmy też jedzenia na kolację smażonych i wzdymających potraw jak również tych mocno przyprawionych.

Jak jeść?
Najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej ilości posiłków w ciągu dnia – powinno być ich przynajmniej 5. Taka ilość zapobiega spadkowi poziomu cukru we krwi, uczuciu zmęczenia, spadkom koncentracji i gromadzeniu tkanki tłuszczowej. Na śniadanie dobrze jest zjeść węglowodany, bo działają one na nasz organizm niczym zastrzyk energii. Obiad powinien być mieszanką węglowodanów i białka. Kolacja natomiast już tylko białkowa z dodatkiem warzyw.

Błonnik – Twój sprzymierzeniec w walce z nadwagą

Płatki owsiane - cenne źródło
błonnika pokarmowego.
Błonnik jest substancją, która niej jest ani trawiona ani wchłaniana przez organizm ludzki, dlatego też dawniej uważany był za zbędny składnik odżywczy. Dzisiaj wiemy, że błonnik po pierwsze niesamowicie usprawnia pracę jelit i jest bardzo skutecznym lekiem za zaparcia Błonnik wchłania produkty fermentacji i działa na jelita jak środek przeczyszczający, dzięki czemu zachowują one odpowiednią drożność. Błonnik ma też drugą ważną funkcję - w żołądku wchłania wodę przez co pęcznieje, a to z kolei sztucznie zapełnia żołądek i zmniejsza uczucie głodu. Ponadto, błonnik przyczynia się do mniejszego wchłaniania cholesterolu i trójglicerydów, obniżenia ciśnienia tętniczego krwi oraz spowolnienia rozkładu węglowodanów. Gdzie w takim razie znajdziemy błonnik ? Jego źródłem są m.in. warzywa, owoce, produkty zbożowe (otręby zbożowe, kasze, naturalne płatki zbożowe, musli, niełuskany ryż, pieczywo razowe i żytnie) i nasiona roślin strączkowych.

Jak wytrzymać na diecie?
Napisz sobie na kartce wszystkie straty wynikające z Twojej nadwagi lub otyłości, np. szybko się męczę i pocę, nie mogę zmieścić się w ulubione dżinsy, moja kondycja jest coraz gorsza, itd. Gdy tylko dopadnie Cię chwila zwątpienia lub słabości w przestrzeganiu diety, przeczytaj na głos tę listę. Pamiętaj też, że każdy ma prawo do popełniania błędów i do chwili przyjemności, więc nie załamuj się, gdy zdarzy Ci się podjeść coś słodkiego lub wysokokalorycznego. Ważne, żeby nie zdarzało się to zbyt często.

Sen podstawą dobrej diety
Za uczucie głodu i sytości u wielu ssaków odpowiadają dwa przeciwstawne hormony – leptyna i grelina. Leptyna jest produkowana w komórkach tłuszczowych i jej wysoki poziom obniża apetyt. Grelina produkowana jest w żołądku, jest wydzielana głównie wtedy, gdy żołądek jest pusty i powoduje wzrost apetytu. Gdy śpimy za mało te dwa hormony zaczynają działać niepoprawnie – następuje spadek poziomu leptyny oraz wzrost poziomu greliny, co znacznie wzmaga apetyt oraz powoduje uczucie głodu nawet po posiłkach. 

Które suplementy diety wybrać?
Odpowiedź jest prosta – tylko te zupełnie naturalne, ponieważ są znacznie lepiej przyswajane przez nasze organizmy. Brat.pl poleca LOCLO Błonnik Pokarmowy – naturalny błonnik wspomagający odchudzanie. Warto też zafundować sobie Madal-bal czyli intensywną kurację oczyszczająco – odchudzającą lub zieloną herbatę w kapsułkach, która reguluje przemianę materii.

Wszystkich czytelników i czytelniczki bloga zapraszamy do dzielenia się swoimi doświadczeniemi w walce ze zbędnymi kilogramami na naszym forum o zdrowiu. Życzymy też wszystkim dużych spadków… oczywiście wagi.